Unikátní fotografie přírodních katastrof v Česku i zahraničí jsou nově dostupné on-line

Unikátní fotografie přírodních katastrof v Česku i zahraničí jsou nově dostupné on-line

Obr2_Vajont

Vajont - Pohled na čerstvě sesutý svah do přehrady.

Vlevo svah hory Mte. Toc, zdrojové oblasti sesuvu.

Foto J. Rybář, 1968

Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, v. v. i, postupně digitalizuje unikátní archiv snímků geologických katastrof a dalších přírodních procesů v Čechách i v zahraničí. Vlastní více než 40.000 fotografií, negativů a diapozitivů sesuvů, skalních řícení, přívalových proudů či nestabilních břehů vodních nádrží a staveb. Snímky pocházejí z archivu zakladatele československé inženýrské geologie profesora
Quida Záruby
a jeho následovníků. Vznikal téměř 100 let. V současné době je již 6.500 fotografií k dispozici on-line na webových stránkách ústavu www.irsm.cas.cz/ext/qz/ .

Sbírka zahrnuje období od 20. let minulého století až po současnost. Digitalizaci archivu ústav zahájil i díky finanční podpoře programu Strategie AV21 z výzkumného programu Přírodní hrozby.

V archivu se nacházejí například fotografie ze stavby Orlické přehrady z let 1959–62, ze známého katastrofického sesuvu v Handlové na středním Slovensku z let 1960–6, či z činnosti severočeských hnědouhelných lomů. Velmi cenné jsou i historické fotografie ze zahraničí, například z katastrofálního sesuvu v severoitalském Vajontu z roku 1963.

Snímky lze využít jednak pro sledování vývoje krajiny a jednak jako neocenitelnou fotodokumentaci velkých historických inženýrsko-geologických a geomorfologických událostí. Využít je mohou nejen geologové, stavební inženýři, ale i obce a další zájemci z řad veřejnosti.

Kontakt

Pro využití snímků v plné kvalitě se zájemci mohou obrátit zde:
quido.zaruba@irsm.cas.cz

Snímky budou po registraci zasílány bezplatně, pouze s povinností označit při publikaci zdroj, tedy archív ÚSMH.

Odkazy

Handlová - Dům těžce poškozený sesuvem v Handlové.

Foto J. Rybář, 1963