
RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.
RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.

Řešené projekty
Ukončené projekty
Vážení návštěvníci! Odkazy z této sekce vedou převážně na externí webové stránky. Některé odkazy, zejména u starších příspěvků, již proto nemusejí existovat. V případě, že na chybný odkaz narazíte, budeme rádi, když kontaktujete webmastera stránek. Děkujeme za pochopení.
Semináře/Workshopy
Seminář pro veřejnost: Rizika skalního řícení
Řícení skal v turisticky atraktivních pískovcových oblastech je tématem semináře pro veřejnost, který se koná 28. listopadu 2024 od 16 hodin v budově Správy CHKO Broumovsko v Polici nad Metují. Akci pořádají Geologický ústav AV ČR a Ústav struktury a mechaniky hornin v rámci programu Strategie AV21 Dynamická planeta Země.

Ke stažení:
Autor: RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.
Přednášky
Seminář o geovědním výzkumu v oherském riftu
Ve čtvrtek 31. října 2024 se v přednáškovém sále GFÚ koná neformální seminář věnovaný současnému výzkumu v oblasti oherského riftu, z pohledu řady disciplín věd o Zemi. Seminář je otevřen publiku z řad studentů a profesionálů v geovědách z akademických a státních institucí i soukromého sektoru.
SECTION 4: WESTERN EGER RIFT
P. Hrubcová, T. Fischer, T. Dahm, V. Rapprich, J. Valenta, J. Mrlina, R. Beránek, P. Tábořík, T. Vylita
Drilling in western Eger Rift and surveying of Bažina Maar
P. Štěpančíková, J. Flašar, T. Rockwell, Jakub Stemberk, P. Tábořík, Ch. Goswami, F. Hartvich, H. Sana, N. Brown
Variability of neotectonic activity along the Mariánské Lázně fault
P. Tábořík, P. Štěpančíková, Jakub Stemberk, L. Findžová, T. Fischer, J. Valenta
Discovering the Čirá-Kopanina Fault: Bridging the Gap Between Surface Evidence and Seismic Activity?
J. Flašar, P. Štěpančíková
Geomorphological evidence of tectonic activity of the Mariánské Lázně Fault (Czech Republic) and its influence to stream network evolution
M. Coubal, M. Šťastný, P. Štěpančíková, Jakub Stemberk, J. Schweigstillová, F. Veselovský, D. Kořínková
Study of faulted volcanic bodies – a specific way to reconstruct the paleostress
events during the Plio-Pleistocene. A case study from the Komorní Hůrka Volcano, Bohemian Massif
Ke stažení:
Přednášky, Semináře/Workshopy
Pohromy a katastrofy v dějínách: utrpení, poučení a resilience. Možnosti výzkumu
Workshop navazuje na aktivity řešené v rámci programu Strategie AV21 Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život. Rádi bychom zde představili část výzkumů vzniklých v rámci projektu a zároveň nabídli prostor pro další zájemce a badatele zabývající se pohromami, katastrofami a dalšími nouzovými situacemi (emergencies). Cílem je ukázat jednak náchylnost společností k různým druhům pohrom a katastrof, jednak poukázat na možnosti jejich zkoumání. Rovněž lze prezentovat jakékoliv výsledky vzniklé s podporou Strategie AV21 Město jako laboratoř změny.

Ke stažení:
Tiskové zprávy
Čeští vědci studují pohoří na Tchaj-wanu, výsledky budou moci využít i v Česku
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH AV ČR) a z Ústavu geologických věd Masarykovy univerzity (MU) zkoumali letos v březnu ve spolupráci s kolegy z tchajwanské National Central University a National Changhua University současné tektonické zlomy a také s nimi související sesuvy, které vznikly při zemětřeseních v nedávné době, takzvané koseismické sesuvy. Výzkum těchto jevů probíhá za použití moderních strukturně-geologických, sedimentologických a geomorfologických metod a je realizován v rámci dvoustranného projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky a tchajwanskou National Science and Technology Council. Výsledky získané na tomto vzdáleném tropickém ostrově tedy bude možné v budoucnu využít i v Česku.
Tisková zpráva na webu Akademie věd ČR
Ke stažení:
Články / Knihy
Odborníci zkoumají trhliny ve skále pod hradem Vranov na Turnovsku
Inženýrští geologové z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH) začali s průzkumem trhlin v pískovcovém skalním masívu na zřícenině hradu Vranov v obci Malá Skála na Turnovsku. Na skálu ve vyhledávané turistické oblasti umístili speciální snímače, které jim umožní s velkou přesností sledovat směr, velikost a rychlost pohybů na trhlinách. Výsledky měření budou využity pro vyhodnocení účinnosti probíhajících sanačních prací a návrh případných dalších opatření. Instalace monitoringu v této lokalitě je také jedním z praktických výsledků spolupráce Akademie věd ČR s veřejnou sférou v rámci Strategie AV21, výzkumný program Město jako laboratoř – Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život. Geologové, stavbaři, archeologové a historici v něm pomáhají mimo jiné se zabezpečením kulturních památek.
Regiony24.cz
Ke stažení:
Tiskové zprávy
Odborníci zkoumají trhliny ve skále pod hradem Vranov na Turnovsku
Inženýrští geologové z ÚSMH začali s průzkumem trhlin v pískovcovém skalním masívu na zřícenině hradu Vranov v obci Malá Skála na Turnovsku. Na skálu ve vyhledávané turistické oblasti umístili speciální snímače, které jim umožní s velkou přesností sledovat směr, velikost a rychlost pohybů na trhlinách. Výsledky měření budou využity pro vyhodnocení účinnosti probíhajících sanačních prací a návrh případných dalších opatření. Instalace monitoringu v této lokalitě je také jedním z praktických výsledků spolupráce Akademie věd ČR s veřejnou sférou v rámci Strategie AV21 výzkumného programu Město jako laboratoř – Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život.
Ke stažení:
Články / Knihy
Reliéf Rychlebských hor vymodelovala zemětřesení způsobená tíhou ledovce
OlomoucDnes.cz
Ke stažení:
Tiskové zprávy
Reliéf Rychlebských hor vymodelovala zemětřesení způsobená tíhou ledovce
Vědci zjistili, že reliéf severomoravského pohoří Rychlebské hory vymodelovala dávná silná zemětřesení, která byla s největší pravděpodobností vyvolána tlakem a pohybem ledovce. Až dosud se totiž předpokládalo, že se v této oblasti žádné větší seismické jevy v minulosti nevyskytovaly. Závěr vyplývá z výzkumu mezinárodního vědeckého týmu vedeného RNDr. Petrou Štěpančíkovou, Ph.D., z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR. Odborný článek na toto téma publikovali badatelé v americkém časopise Earth and Planetary Science Letters, jenž patří do top 10 ve svém oboru.
tisková zpráva na webu Akademie věd ČR
Ke stažení:
Videozáznamy
Zkoumání dávných zemětřesení
Podle dochovaných legend formovaly krajinu u Lidečka na Vsetínsku pekelné síly.
Vědci se je teď snaží objasnit. Překvapivé stopy zemětřesení hledá na jihovýchodě Moravy mezinárodní tým složený z geologů z Ústavu struktury a mechniky hornin Akademie věd ČR a Masarykovy univerzity, kteří so přizvali své kolegy z Taiwanu.
Česká televize - i-vysílání, Události v regionech (Brno), host: Dr. Filip Hartvich, Dr. Ivo Baroň a Dr. Jan Klimeš
Videozáznamy
Požár v Českém Švýcarsku
CNN Prima news, živý vstup host: geolog ředitel ÚSMH Dr. Filip Hartvich mluví o důsledcích požáru u Hřenska
Autor: RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.
Videozáznamy
Tiché hrozby: Krajina v pohybu
Sesuvy půdy, zemětřesení, povodně, sucho, nebezpečí z vesmíru. Síla člověka a síla přírody. Kdo vítězí? První díl série dokumentárního cyklu Akademie věd České republiky.
Mluví Josef Stemberk, Jan Klimeš, Jan Blahůt, Filip Hartvich, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR.
V následné debatě pak jak hosté Josef Stemberk, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, Miroslava Hálová, Ústav státu a práva AV ČR a inženýrský geolog Jan Král.
Česká televize i-vysílání, nahrávka od 0:51. Vysíláno v 20:32h (premiéra 20.9.2019 na ČT24, 20:00hod)
Videozáznamy
Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země
Čeští badatelé vymýšlejí přístroje a zkoumají na Špicberkách nejnepatrnější pohyby horských masivů. Jsou schopni předpovědět i strašlivě ničivá zemětřesení, jako bylo například to v Japonsku v roce 2011.
Opakovaní dokumentu na ČT2 (17:05hod)
Ke stažení:
Přednášky
Tiché hrozby: Krajina v pohybu
Krajina se stále se vyvíjí a dokáže mohutně odpovídat na změny, které v ní my lidé často necitlivě děláme. Film ukáže praktické příklady toho, jak se pro nás může stát hrozbou i zdánlivě nehybná krajina, a to často naším vlastním přičiněním. Film představuje, jak naši krajinu sledují čeští geologové a co vše z ní dokážou svým nebývale dlouhodobým a unikátním monitoringem vyčíst. Dotkne se tedy praktických situací reálně se dějících u nás v České republice. Na promítání naváže beseda.
Přednáška v rámci vědeckého festivalu Týden vědy a techniky, budova Akademie věd ČR, Národní 1009/3, 110 00 Praha 1
Autor: RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.
Videozáznamy
Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země
Daleko na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Jejich cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už 11 let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve hluboko pod ledem. Na svou poslední expedici za polární kruh se badatelé Josef, Honza, Filip a Miloš rozhodli přizvat i dva filmaře. Uprostřed nádherné i drsné přírody Špicberských ostrovů, v přívětivém a milém zázemí polské polární stanice, tak vznikl pozoruhodný materiál, který divákovi nabídne blízký vhled do nitra české polární expedice a lidský pohled na vědce samotné. Dokumentární film divákovi postupně odkrývá, co vše badatelé svým citlivým a trpělivým pozorováním přírody dokáží vyčíst nejen z terénu, ze samotných kamenů, ale i z těch nejmenších, neznatelných a doposud nepředvídatelných tektonických pohybů země. Na pozadí úchvatné arktické přírody se tak odvypráví příběh o tom, jak zásadní informace o naší planetě nám může přinést skupina právě těchto vědců. Dokumentární film Pohyby vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR.
Česká televize, i-vysílání (ČT2, 12:30hoh)
Ke stažení:
Tiskové zprávy
Jubilejní desátá výprava geologů za polární kruh
Čtyřčlenný výzkumný tým pod vedením ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH) RNDr. Josefa Stemberka, CSc., se koncem srpna opět vypravil na několik týdnů za polární kruh na Špicberky. Tentokrát šlo o jubilejní desátou vědeckou výpravu. Na ostrově, jenž je součástí Norského království, se vědci opět zabývali měřením zejména pohybů na tektonických zlomech a problematikou rozsáhlých skalních řícení.
Ke stažení:
Semináře/Workshopy
Inženýrsko-geologický průzkum, příprava, realizace a sledování liniových pozemních komunikací ve vztahu k riziku svahových deformací
Cílem semináře je představit regionální vymezení rizikových oblastí ve vztahu ke strategickým dopravním stavbám, přístupy a zkušenosti v zahraničí, legislativní rámec, stávající platné normy a předpisy, postup při přípravě liniových staveb, územní plánování; IG průzkumy pro projekt stavby, projektovou přípravu stavby; postup při realizaci a sledování liniových staveb. Seminář se pořádá za podpory Strategie AV21 v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby.
Seminář pořádá Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR ve spolupráci s Českou geologickou službou a Ministerstvem dopravy ČR pro zástupce státní správy, samospráv, ale i odborné a laické veřejnosti.
6. června 2017, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1
Ke stažení:
Videozáznamy
Pohyby aneb Za tajemstvím hlubinných procesů Země
Čeští badatelé vymýšlejí přístroje a zkoumají na Špicberkách nejnepatrnější pohyby horských masivů. Jsou schopni předpovědět i strašlivě ničivá zemětřesení, jako bylo například to v Japonsku v roce 2011
ČT2, premiéra (14:55h)
Audiozáznamy
Poradíme, jak zabránit vlně cunami v norském fjordu
ČRo Plus (Ranní Plus, 9:16 až 9:20 minuta záznamu)
Ke stažení:
Videozáznamy
Unikátní analýza pro D8
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin zpracovali pro ministerstvo dopravy společně s týmem expertů unikátní analýzu o příčinách sesuvu na dálnici D8.
Články / Knihy
Když se země začala hýbat
Lidové noviny, 24.10.2016, str. 20
Ke stažení:
Články / Knihy
Smrtelně nebezpečná cesta do Drážďan
Respekt, 24.10.2016, str. 22
Ke stažení:
Články / Knihy
Vzhůru na polární expedici!
Na letošním 51. ročníku mezinárodního festivalu Academia film Olomouc se stal jedním z nejlepších českých populárně-vědeckých dokumentárních filmů snímek z produkce Akademie věd ČR, nazvaný "Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země", který ve finále soutěžil celkem se čtrnácti dalšími českými dokumentárními filmy a nakonec získal cenu poroty. Česká výprava, o níž film pojednává, pracuje pod polárním kruhem obvykle tři až čtyři týdny v roce, po zbytek roku má monitorování osazených pří strojů na starosti polská strana, která je na stanici přítomna trvale. Při měření geologové nachodí či najezdí stovky kilometrů na sněžných skútrech i motorových člunech. Divák se může
do této drsné krajiny přenést, obdivovat přírodní krásy, ale také nahlédnout vědecké práci takříkajíc "pod pokličku".
časopis 21. století, 7/2016, str. 26
Ke stažení:
Audiozáznamy
Osada Podskalí u obce Dneboh zmizela před 90.lety z mapy
Filip Hartvich a Jan Blahůt v rozhovoru přibližují jak došlo k sesuvu v obci Dneboh v Českém ráji a jak probíhá součastný výzkum.
ČRo Plus (Magazín Leonardo, 21:15 až 25:52 minuta záznamu)
Ke stažení:
Audiozáznamy
Třimilióny kubíků zeminy zavalili před 90.lety několik domů v Dnebohu na Mladoboleslavsku
Český rozhlas Region - Praha a Střední Čechy (Dopolední Region)
Ke stažení:
Autor: RNDr. Filip Hartvich, Ph.D.
Tiskové zprávy
Seminář a exkurze u příležitosti 90. výročí od katastrofického sesuvu u obce Dnebohu
ÚSMH AV ČR pořádá dne 26.5.2016 seminář pro širokou veřejnost u příležitosti 90. výročí od katastrofy u obce Dneboh (27.6.1926), kdy rozsáhlý sesuv zničil většinu obce. Součástí semináře je terénní exkurze k místu sesuvu u Dnebohu a okolí s odborným výkladem.
Ke stažení:
Články / Knihy
90. výročí katastrofy u Dnebohu
Akademický bulletin, č. 4/2016, oficiální časopis Akademie věd ČR
Tiskové zprávy
Film z produkce Akademie věd ČR získal cenu poroty na festivalu Academia film Olomouc
Zvláštní uznání poroty České soutěže získal na 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) film "Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země". Film z produkce Akademie věd ČR tak uspěl v konkurenci (ze čtrnácti českých dokumentárních filmů).
zpráva na webu Akademie věd ČR
Ke stažení:
Tiskové zprávy
Úspěch filmové produkce Akademie věd
Dokumentární film "Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země" byl vybrán mezi 14 filmů, které se ve finále utkají o prestižní festivalovou cenu na 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Film vznikl za spolupráce Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a Střediska společných činností AV ČR.
zpráva na webu Akademie věd ČR
Ke stažení:
Semináře/Workshopy
Seminář u příležitosti 90. výročí sesuvu v obci Dneboh
Seminář pro veřejnost pořádaný ÚSMH AV ČR ve spolupráci s Geoparkem Český ráj, o.p.s., městem Mnichovo Hradiště, Správou CHKO Český ráj, Muzeem města Mnichovo Hradiště.
Cílem semináře je představit praktické poznatky, příznaky a rizika svahových pohybů a také připomenutí události katastrofického sesuvu, který v roce 1926 zničil část obce Dneboh. Seminář je pořádán v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby – Strategie AV21.
Čtvrtek 26. 5. 2016 - Přednášky pro veřejnost v prostorách radnice města Mnichovo Hradiště
Sobota 28. 5. 2016 - Komentovaná exkurze na lokalitu sesuvu na Dnebohu a terénní diskuse s odborníky
Ke stažení:
Články / Knihy
Přírodní hrozby kolem nás – svahové deformace
Akademický bulletin Akademie věd ČR, únor 2016
Videozáznamy
Na Akademii věd se sešli odborníci na pohyby hornin z celé Evropy
FTV Prima, Hlavní zprávy, reportáž ze semináře Přírodní hrozby kolem nás(18:15 až 20:20 minuta záznamu)
Semináře/Workshopy
Přírodní hrozby kolem nás – pohled evropských odborníků na změny přírodního prostředí a společnosti
Seminář věnován zejména problematice sesuvů, skalních řícení apod., včetně ochrany proti nim ve spojení s územním plánováním.
Seminář pořádán v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby - Strategie AV21, 3.12.2015 v budově Akademie věd.
Ke stažení:
Tiskové zprávy
Přírodní hrozby kolem nás – pohled evropských odborníků na změny přírodního prostředí a společnosti
Přední evropští odborníci upozorní na nebezpečí, které představují sesuvy svahů a
skalní řícení v Čechách i ve světe - seminář pořádaný v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby - Strategie AV21.
Ke stažení:
Články / Knihy
Za polární kruh
Daleko za polární kruh, až na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů...
Dokumentární film Pohyby vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR.
časopis 21stoleti.cz
Ke stažení:
Články / Knihy
Pohyby - za tajemstvím hlubinných procesů Země
Expedice českých vědců za polární kruh je tématem nového dokumentárního filmu, který vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR.
EnviWeb.cz
Články / Knihy
Země v pohybu
Akademický bulletin, novinky, oficiální časopis Akademie věd ČR
Tiskové zprávy
POHYBY - Za tajemstvím hlubinných procesů Země
Unikátní dokumentární film z expedice českých vědců za polárním kruhem vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR.
První diváci shlédnou film na jeho premiéře ve čtvrtek 16. dubna 2015 v Olomouci na festivalu populárně-vědeckého dokumentárního filmu Academia Film Olomouc.
zpráva na AV ČR
Ke stažení:
Články / Knihy
Čeští geologé na Špicberkách
Geologické výzkumy ÚSMH AV ČR v Arktidě, časopis Vesmír č. 94, str.35, 2015/1
Ke stažení:
Články / Knihy
Správci železnice začali zpevňovat skálu, kterou nesměli odtěžit
V děčínské části Dolní Žleb začala stabilizace Žlebské jehly, která patří k významným skalním dominantám labského údolí. Správa železniční dopravní cesty ji původně chtěla odtěžit. Správa CHKO rozhodla, že se věž bourat nemusí, na základě posudku, který zpracoval Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR.
iDNES.cz/Ústí a Ústecký kraj
Články / Knihy
Češi na Špicberkách
Studio OAT Střediska společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR připravuje dokumentární film pod pracovním názvem Čeští vědci na Špicberkách.
21.stoleti.cz
Články / Knihy
Geologové představují vědecký výzkum na Špicberkách
Mostecký deník , Zajímavosti
Semináře/Workshopy
Stav geomorfologických výzkumů v roce 2014
14. ročník mezinárodní konference, ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Českou asociací geomorfologů, 23.- 25. duben 2014, Teplice
Články / Knihy
Ochranáři zabránili stržení nestabilní skály nad železnicí do Saska
článek na iDnes.cz (Ústecký kraj)
Videozáznamy
Unikátní výzkum na Špicberkách
Videa ze světa vědy, OAT - AV ČR
Semináře/Workshopy
Konference Svahové deformace a pseudokras
8. ročník konference
Termín 22. - 24.5.2013 v zámeckém hotelu Bischofstein v obci Skály u Teplic nad Metují. Pořádající organizace: Svahovky, o.s., ve spolupráci se Správou CHKO Broumovsko a ÚSMH AV ČR v.v.i.
Ke stažení:
Videozáznamy
Čeští vědci na Špicberky
Česká televize - (Události, Hlavní zpravodajská relace, 0:43 až 1:38 minuta záznamu)
Semináře/Workshopy
Stav geomorfologických výzkumů v roce 2012
12. ročník mezinárodní konference, ve spolupráci s Českou Asociací Geomorfologů, 18. - 20. 4. 2012 v Sokolově
Ke stažení:
Videozáznamy
Nebezpečné svahy
Zemský povrch je stále v pohybu. Má také svoji historii. V poměru k délce lidského života se zdají jeho pohyby nepodstatné, přesto jsou mnohdy spojeny s tragédiemi to když se souhrou celé řady klimatických vlivů urychlí. Jednou z největší tragédií byl například sesuv zeminy, který u nás v roce 1926 smetl vesnici Dneboh. V druhé polovině 90. let minulého století při záplavách na Moravě zase desítky sesuvů ohrožovaly množství lidí. Proto je důležité hledat a mapovat místa, která jsou náchylná k sesuvům a kde se hornina pohybuje třeba i jen po desetinách milimetrů za rok, abychom pak byli schopni říci POZOR, zde stojíme před nebezpečím. Uvidíme, jak se sledují i neznatelné pohyby, poznáme, jak se nebezpečné oblasti vyhledávají a seznámíme se situací v Dnebohu.