Oddělení seismotektoniky se zabývá studiem přirozených seismických jevů spojených s dynamikou a tektonickým vývojem zemské kůry, zejména její svrchní části, a studiem seismických jevů indukovaných antropogenní činností. Oddělení vyvíjí aplikace pro vyhodnocování geofyzikálních měření a rovněž monitorovací přístroje a metodiky pro sledování projevů seismicity v zemské kůře a jejího vlivu na stabilitu horninového prostředí.
1. Seismické monitorování
Oddělení seismotektoniky se podílí na provozu jak permanentních tak dočasných seismických stanic rozmístěných v několika zemích (Česká republika, Slovensko, Island, Etiopie). Většina stanic patří do infrastruktury European Plate Observing System (EPOS). Naměřená data jsou využívána pro základní výzkum a pro monitorování seismické aktivity pro účely seismického ohrožení důležitých infrastruktur.
2. Seismické a vulkanické ohrožení
Seismické ohrožení v České republice hodnotíme jako mírné. Avšak významné seismické ohrožení je spojeno se silnými zemětřeseními ve Východních Alpách. Oddělení vyvíjí nové metody pro stanovení seismického ohrožení jaderných zařízení v ČR. Přispívá také k výzkumu vulkanického ohrožení tím, že vyvíjí modely pohybu magmatu a jeho chování v podmínkách nízkého tlaku blízko povrchu a uvnitř sopečných sypaných kuželů.
3. Povrchové vlny
Významná část výzkumu se zaměřuje na povrchové vlny, které jsou vhodné pro analýzu přípovrchové geologické struktury Země, a dokonce byly použity i na Měsíci. Velké úsilí je věnováno vývoji a verifikaci nových metod jak v oblasti výpočetních algoritmů tak při uspořádání terénních měření.
4. Indukovaná seismologie
Výzkum mikrozemětřesení a indukované seismicity zahrnuje studium seismotektonické situace v jednotlivých zkoumaných oblastech, stanovení mechanismu mikrozemětřesení, statistické vyhodnocení indukované seismicity a metodické aspekty útlumu vln od slabých seismických jevů. Pro lepší pochopení role fluid při injektážích a odezvy podzemního ložiska je velmi důležité najít rozdíly mezi přirozenou a indukovanou seismicitou a jejich geomechanickou interpretaci.
Mezinárodní spolupráce
(Università degli Studi di Trieste)
The methodology for analysis of surface waves was applied in the framework of informal cooperation with the University of Trieste (Italy) [some results were published in a conference proceeding and a chapter of the book Efficient Joint Analysis of Surface Waves and Introduction to Vibration Analysis: Beyond the Clichés (to be published by Springer).
Výzkumu vnitřní struktury vulkánů a vmísťování magmatu. Mezinárodní terénní kurzy pro studenty zaměřené na vulkanologii a vizualizaci vnitřní struktury vulkánů pomocí geofyzikálních metod.
Cooperation with TU Bergakademie Freiberg, Geological Department, Head of the Department prof. Lothar Ratchbacher. In June and July 2018, a team member RNDr. Lucie Novakova, Ph.D. got a scholarship funded by DAAD. They studied thermochronological evolution of the Naab area (W part of the Bohemian Massif) using fission-track analysis.
Projekt GACR P210/10/0925 "Rotacni slozky seismickych vln pro lokalni melka zemetreseni a umele zdroje" ("Rotational components of seismic waves for local shallow earthquakes and artificial sources"), vyvoj pristroje na registraci rotacnich vln.
Pokracovani projektu k MsMT-AMVIS "sestislozkove kontinualni monitorovani seismickych roju v oblastech Long Valley Caldera a The Geysers, Kalifornie".
Monitoring a analýza seismických jevů.
Analýza detekovatelnosti indukované seismicity při injektáži odpadních vod
A bilateral project was formulated together with Dr. Charles Langstone, Center of Earthquake Research and Information, University of Memphis.
Výuka studentů, společný monitoring geohazardů. Projekty zahraniční rozvojové pomoci České rozvojové agentury.
The research line about the joint acquisition and analysis of surface waves (Holistic Analysis of Surface Waves) was/is partly accomplished in cooperation with ISPRA and, during the March 2015 - March 2016 period, in the framework of the Visiting Professor Program of the King Saud University (Riyadh, Saudi Arabia). The implemented methodology was considered also for the Bachelor and PhD theses of two students (one from Italy/Ghana, the other from Iran).
V rámci projektu s názvem "Zemětřesné roje a jejich spouštěcí mechanizmy v různých tektonických prostředích (Český masív, Středoatlantský hřbet a západní Alpy)" byla v srpnu/září 2013 na poloostrově Reykjanes (jihozápadní Island) vybudována seismická síť 15-ti stanic, která bude monitorovat zemětřesnou aktivitu této oblasti po dobu dvou let. Získaná data poslouží především ke studiím seismického zdroje a také k porovnání seismické aktivity s dalšími oblastmi, pro které jsou rojová zemětřesení charakteristická.
V roce 2010 zahájena spolupráce s Islandskou meteorologickou kanceláří, společná porovnávací studie zemětřesení západočeských a jihoislandských.
č. projektu GAP210/12/2336.
The characterization of building vibrations through an analysis of microtremor data (see GHM techniques) was accomplished thanks to cooperation with a Swiss company (www.roXplore) and a researcher from the Institute for Geotechnical Engineering, ETH Zürich, Switzerland.
Monitoring a analýza seismických jevů.
An association of countries for improving the monitoring of seismic activities in the border regions and to enhance the collaboration between countries and seismological institutions in Central and Eastern Europe.
Geologické mapování, mapování geohazardů. Projekty zahraniční rozvojové pomoci České rozvojové agentury.
5D seismický monitoring a interpretace seismicity v oblasti Hualien na východním pobřeží Taiwanu.
Cooperation with prof. Yibo Wang and his team.
Developing and application of the methodology of active/passive source structural imaging supplemented by the work related to seismic signal denoising and monitoring.
The research line about the joint acquisition and analysis of surface waves (Holistic Analysis of Surface Waves) was/is partly accomplished in cooperation with ISPRA and, during the March 2015 - March 2016 period, in the framework of the Visiting Professor Program of the King Saud University (Riyadh, Saudi Arabia). The implemented methodology was considered also for the Bachelor and PhD theses of two students (one from Italy/Ghana, the other from Iran).
Cooperation with the Institute of Methodologies for Environmental Analysis (IMAA) of the National Research Council of Italy (CNR) (based on bilateral cooperation between the Czech and Italian Academy of Sciences) on improving the detection and localization of weak earthquakes in the area of High Agri Valle and oil fields in North America, velocity and attenuation model inversion
(Wcislo et al., 2018) and differentiation between natural earthquakes and earthquakes triggered/induced by human activity (Vlček et al., 2018; Telesca et al., 2016).