Přednášky

Přednášky

Seminář o geovědním výzkumu v oherském riftu

Ve čtvrtek 31. října 2024 se v přednáškovém sále GFÚ koná neformální seminář věnovaný současnému výzkumu v oblasti oherského riftu, z pohledu řady disciplín věd o Zemi. Seminář je otevřen publiku z řad studentů a profesionálů v geovědách z akademických a státních institucí i soukromého sektoru.

SECTION 4: WESTERN EGER RIFT
P. Hrubcová, T. Fischer, T. Dahm, V. Rapprich, J. Valenta, J. Mrlina, R. Beránek, P. Tábořík, T. Vylita
Drilling in western Eger Rift and surveying of Bažina Maar

Pohromy a katastrofy v dějínách: utrpení, poučení a resilience. Možnosti výzkumu

Workshop navazuje na aktivity řešené v rámci programu Strategie AV21 Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život. Rádi bychom zde představili část výzkumů vzniklých v rámci projektu a zároveň nabídli prostor pro další zájemce a badatele zabývající se pohromami, katastrofami a dalšími nouzovými situacemi (emergencies). Cílem je ukázat jednak náchylnost společností k různým druhům pohrom a katastrof, jednak poukázat na možnosti jejich zkoumání. Rovněž lze prezentovat jakékoliv výsledky vzniklé s podporou Strategie AV21 Město jako laboratoř změny.

Seminář a přednáška: Kombinované účinky seismické směrovosti a útlumu: příklad z povrchového mikroseismického monitorování

Seminář o aktuálních problémech v oblasti seismického výzkumu Země, katedra geofyziky Matematicko-fyzikální fakulta (MFF) UK Praha, přednáší Miloš Wcislo a František Staněk z ÚSMH AV ČR.