Odborník objasní, kde se berou blízké planetky a jaké nebepečí z jejich strany hrozí lidstvu

Odborník objasní, kde se berou blízké planetky a jaké nebepečí z jejich strany hrozí lidstvu

TZ_Padajici_kameni

Kde se berou blízkozemní planetky a jaké nebezpečí z jejich strany hrozí lidstvu? Jak se objevují a jak se počítají jejich dráhy? Jaká je pravděpodobnost srážky Země s takovým nebezpečným tělesem a co by pro život na Zemi i Zemi samotnou znamenala? Jak se jí můžeme bránit?

Na tyto i další otázky odpoví Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd ČR na přednášce, která se koná 23. října 2017 od 17:00 v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1, sál č. 206. Přednáška je uspořádána ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin Akademii věd ČR jako součást výzkumného programu Přírodní hrozby Strategie AV21.

"Přírodní hrozby jsou jedním z výzkumných programů Strategie AV21, mezi něž patří také hrozby z vesmíru. Jedním z takových nebezpečí pro naši planetu i lidstvo jsou srážky Země s asteroidy, jejichž výzkumem se zabýváme v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR," uvedl Petr Scheirich.

Petr Scheirich na přednášce vysvětlí, co si lze pod touto hrozbou představovat a jak astronomové a geologové vůbec přišli na to, že ve vesmíru existují planetky (asteroidy), které se mohou srazit se Zemí. Popíše, jak experti tyto asteroidy objevují, jak je dále pozorují a počítají jejich dráhy a určují pravděpodobnost jejich srážky se Zemí. Na závěr doplní, jak by se dalo postupovat v případě jistoty, že Zemi čeká srážka s asteroidem. "Na rozdíl od ostatních hrozeb z vesmíru má lidstvo již v současnosti možnosti, jak takovému střetu aktivně zabránit," dodal Petr Scheirich.

Odkazy