Audiozáznamy

Audiozáznamy

Seismická síť v Etiopii

Mezinárodní tým vedený českými experty vybudoval první síť stanic monitorujících zemětřesení v seizmicky aktivní oblasti Etiopie. Místní samosprávy se díky nim budou moci lépe připravit na katastrofy.  Zlepší bezpečnost a prozradí nové informace o příčinách zemětřesení v zemi Afrického rohu. Data ze senzorů navíc už teď pomáhají vědcům lépe pochopit původ zemětřesení v regionu. Sbíraná data jsou nyní dostupná na vyžádání od výzkumného týmu a v budoucnu budou volně k dispozici v mezinárodních seismologických databázích.

Vědci monitorují pískovcový masiv nad obci Malá Skála v Českém ráji. Proč?

Trhliny v pískovcové skále hradu Vranov nad obcí Malá Skála na Turnovsku začali zkoumat odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd. V turisticky vyhledávané lokalitě měření pomůže ze sanací masivu. Vedoucím projektu a hostem pořadu je Josef Stemberk z oddělení inženýrské geologie Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd.

ČRo Plus (Pořad Odpolední Plus - Věda Plus, od 17:33:54 do 17:40:11 minuty záznamu)

Erupce sopky na Kanárských ostrovech

Život se dokáže přizpůsobit i takové katastrofě, jakou je sopečná erupce. Důkazem je ostrov La Palma v souostroví Kanárských ostrovů. V druhé polovině loňského roku tam místní sopka celé tři měsíce chrlila lávu.


ČRo Plus (pořad Natura), mluví Jan Blahůt, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR (nahrávka od 1:19:44 do 1:25:55 minuty záznamu).

Sledování svahů na Špicberkách

Předejít spadnutí mostu nebo zřícení svahu. Liberečtí vývojáři vyvinuli speciální čidla, která monitorují statiku mostů on-line a mají také pomáhat měřit vědcům třeba posuny ledovců na Špicberkách.

ČRo Radiožurnál (pořad Experiment: Magazín o vědě a moderních technologiích). Host Ondřej Racek, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR (od 9:17 do 9:22 minuty záznamu)

Erupce sopek na ostrově La Palma

Výbuch kanárské sopky Cumbre Vieja, který trval od září do prosince roku 2021, představuje jednu z největších živelních katastrof, jaká za poslední desítky let postihla Španělsko. Erupce zničila tři tisíce domů, láva pokryla patnáct set hektarů půdy a z domovů muselo odejít na sedm tisíc lidí. Redaktor Ondřej Novák na ostrově La Palma zjišťoval detaily.

ČRo Plus (pořad Natura). Mluví Jan Blahůt, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR. (od 17:17 do 17:25 minuty záznamu)

Nová seismická stanice v Horním Adršpachu.

V Horním Adršpachu na Náchodsku budují seismologové novou seismickou stanici. Má doplnit řadu dalších zařízení na takzvaném Hronovsko - poříčském tektonickém zlomu. Právě tato oblast je seismicky velmi významná a nová stanice v Adršpachu má pomáhat s přesnější lokalizací zemětřesení.

ČRo Hradec Králové (odkaz na reportáž), rozhovor s Lukášem Čermákem a Tomáš Kratochvílem z oddělení seismotektoniky.

Oblast Islandu a zemětřesení

S geologem a vulkanologem Vladislavem Rapprichem se podíváme "na zoubek" nejmladší islandské sopce, která se narodila skoro v přímém přenosu letos v březnu. Na seismologické sítí Reykjanet se podíleli i vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a Geofyzikálního ústavu AV ČR.
ČRo Sever – pořad Planetárium (Nahrávka od 0:39min)