doc. Ing. Karel Balík CSc.

Ukončené projekty

Vážení návštěvníci! Odkazy z této sekce vedou převážně na externí webové stránky. Některé odkazy, zejména u starších příspěvků, již proto nemusejí existovat. V případě, že na chybný odkaz narazíte, budeme rádi, když kontaktujete webmastera stránek. Děkujeme za pochopení.

Semináře/Workshopy

Odborný seminář se speciálním zaměřením na metody testování biokompatibility, charakterizace a modifikace biomateriálů a jejich povrchů. Seminář pořádají Společnost pro kompozitní a uhlíkové materiály, z.s., Fakulta strojní Českého vysokého učení technického v Praze, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. a Biomedicínské centrum Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy.

Seminář se koná v termínu 19. - 22. 9. 2023 v prostorách penzionu Herbertov - Horní Mlýn, v jižních Čechách.

Články / Knihy

Speciálně upravený implantát z hořčíku, který má schopnost se časem v těle rozpustit, vyvinuli vědci z ÚSMH a ČVUT v Praze. V ÚSMH se tímto výzkumem zabývá doc. Ing. Karel Balík, CSc., z oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů. Se svým týmem vyvinul zařízení, jímž se ohebný hořčíkový drátek potáhne speciálním polymerním materiálem tak, aby měl požadované vlastnosti a mohl se v budoucnu využívat lékaři při některých operacích srdce, kdy je nutné kvůli přístupu do hrudního koše rozříznout hrudní kost a po chirurgickém výkonu opět obě její části svázat drátem k sobě. Dosud se k této fixaci používají materiály, které se v těle nevstřebají a po srůstu hrudní kosti se při komplikacích musí operativně odstranit. Projekt se dostal do finále 2. ročníku národní soutěže Transfera Technology Day.

zdroj: www.sciencemag.cz

Tiskové zprávy

Speciálně upravený implantát z hořčíku, který má schopnost se časem v těle rozpustit, vyvinuli vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH) a ČVUT v Praze. Tenký ohebný drátek by mohli v budoucnu využívat lékaři při některých operacích srdce, kdy je nutné kvůli přístupu do hrudního koše rozříznout hrudní kost a po chirurgickém výkonu opět obě její části svázat drátem k sobě. Dosud se k této fixaci používají materiály, které se v těle nevstřebají a po srůstu hrudní kosti se při komplikacích musí operativně odstranit. Projekt se dostal do finále 2. ročníku národní soutěže Transfera Technology Day.

Články / Knihy

A/Věda a výzkum, č. 1/2017, magazín o vědě a výzkumu v AV ČR, str. 22

Semináře/Workshopy

Devátý ročník odborného semináře „BIOMATERIÁLY A JEJICH POVRCHY“ se speciálním zaměřením na metody testováni biokompatibility, charakterizace a modifikace biomateriálů a jejich povrchů, 20.– 23. září 2016 v prostorách penzionu Herbertov – Horní Mlýn.
Seminář pořádají Ústav materiálového inženýrství Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. a Společnost pro kompozitní a uhlíkové materiály, z.s.

Semináře/Workshopy

odborný seminář se speciálním zaměřením na in vitro a in vivo testy biokompatibility, 15. - 18. září 2015, Herbertov - Horní Mlýn

Články / Knihy

brožura ÚSMH AV ČR ve spolupráci se SSČ AV ČR - edice Věda kolem nás, představuje mimo jiné problematiku vývoje biokompozitů pro náhrady kostní tkáně od počátku devadesátých let až do současnosti na základě vlastního výzkumu.

Články / Knihy

Nové kompozitní materiály, které mohou v budoucnu sloužit jako náhrady lidské kostní tkáně, vyvíjejí čeští vědci. Využívají přitom poměrně neobvyklé zdroje surovin: prasečí kůži, rybí kůži, šupiny či ploutve nebo kuřecí běháky...,
Lidové noviny, Rubrika: Medicína & Věda

Semináře/Workshopy

6. ročník úspěšného semináře, který pořádá Oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů, ve dnech 11. - 14. září 2013, Herbertov v jižních Čechách

Tiskové zprávy

K přípravě nanovláken slouží již několik měsíců v Oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR v Praze unikátní přístroj Electrospunra 210. Zařízení, které umožňuje přípravu všesměrných, orientovaných a koaxiálních nanovláken pro různé aplikace, zakoupil ústav koncem loňského roku v Singapuru. V současnosti se na něm připravují nanovlákna na bázi přírodních kolagenových prekurzorů a biodegradabilních alifatických polyesterů pro konstrukci biokompozitů jako náhrad kostní tkáně.


AV ČR

Semináře/Workshopy

Odborný seminář se speciálním zaměřením na in vitro a in vivo testy biokompatibility, 13. – 16. 9. 2011, Herbertov - Horní Mlýn

Semináře/Workshopy

Odborný seminář se speciálním zaměřením na in vitro a in vivo testy biokompatibility, 15. – 18. 9. 2010, Herbertov - Horní Mlýn