Pozvánka na IX. ročník Veletrhu vědy

Pozvánka na IX. ročník Veletrhu vědy

Veletrh vědy 2025

Srdečně zveme na největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR.
Na letňanském výstavišti v Praze (PVA EXPO PRAHA)  přivítá návštěvníky od čtvrtka 5. do soboty 7. června 2025, vždy od 10:00 do 18:00 hodin.  Vstup je zdarma.

Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen. Cílem Veletrhu vědy je přitáhnout pozornost veřejnosti k české vědě a aplikace výzkumu v průmyslu a vývoji.

Se svým programem se představí zhruba stovkavědeckých pracovišť, vysokých škol a technologických firem, mezi nimi i náš akademický ústav. Čtyři z našich sedmi vědeckých oddělení si pro zájemce připravili opět bohatý a zajímavý program:

Na stánku u oddělení seismologie se dozvíte, jak vznikají zemětřesení a jakým způsobem jejich měření probíhá v České republice a ve světě. Dozvíte se, jak vypadají záznamy otřesů půdy ze seismického přístroje, který bude měřit přímo v našem stánku jako součást expozice. V rámci programů Strategie AV21 – Dynamická planeta Země a Udržitelná energetika budou připraveny informace o seismické oblasti Vrancea v Rumunsku, o okolí hronovsko-poříčského zlomu v Čechách, o měřeních souvisejících s geotermální energií a dalších zajímavostech. Na místě bude možné si prohlédnout interaktivní mapu seismického ohrožení České republiky a vyzkoušet své tvůrčí myšlení a manuální dovednosti na stavebnici sloužící jako praktická ukázka odolnosti různých modelů staveb při zemětřesení.

U prezentace oddělení neotektoniky a termochronologie se ponoříte do světa dávných zemětřesení a zjistíte, jak geologové zkoumají pohyby zemské kůry z doby, kdy ještě neexistovala města ani psané dějiny. Uvidíte skutečné fotografie z paleoseismických výkopů, kde hledáme stopy po zemětřeseních starých tisíce let. A nejen to – vlastní výzkum si budete moct vyzkoušet na vlastní kůži! Náš mini bagřík v písku čeká na malé i velké badatele, kteří si chtějí symbolicky zkusit, jaké to je bagrovat jako geolog a "kopat" po stopách minulosti a hledat doklady starých zemětřesení pod zemským povrchem. Při zkoušce přístroje nazývaným „dilatometr“ vysledujete, jak se při pohybu zlomu mění obrazce na přístroji. Pochopíte tak a co se děje pod našima nohama nejen při velkých zemětřeseních, ale i při pomalých pohybech na zlomu! Sypací box z plexiskla vám umožní vytvořit si vlastní vrstvy zemské kůry z různobarevných písků a pak je deformovat, Vytvoříte si vlastní geologický záznam tektonických pohybů, přesně tak, jak to dělá příroda při pohybech na zlomech, často doprovázených zemětřeseními. Uvidíte, jak vznikají zlomy a jiné struktury, které geologové zkoumají v terénu. 

A ve společném stánku oddělení aplikované mechaniky hornin a inženýrské geologie mohou malí i velcí návštěvníci změřit své síly s nebezpečnými přírodními procesy, jakými jsou přívalové proudy. Interaktivní online hra jim umožní vyzkoušet si do jaké míry jsou schopni ochránit malebnou alpskou vesničku a její obyvatele a návštěvníky před proudy kamení a bahna. Budou také svědky měření síly hornin, kdy hydraulický lis bude svými čelistmi nemilosrdně drtit i ten nejtvrdší kámen. Anebo mu některá hornina odolá? Návštěvníci se také naučí měřit pevnost puklin v horninách, která zásadním způsobem určuje, jestli vznikne nebezpečný skalní sesuv nebo ne. Navíc každému, kdo bude mít zájem poradíme, jak ochránit svůj majetek před ničivou silou sesuvů a skalních řícení, protože ty do naší krajiny vždy budou patřit. Společnými silami můžeme zajistit, že nebudou pro nás představovat vážné nebezpečí.

Těšíme se na Vás!:)
 

Odkazy