Časopisy / Média

Média

Vážení návštěvníci! Odkazy z této sekce vedou převážně na externí webové stránky. Některé odkazy, zejména u starších příspěvků, již proto nemusejí existovat. V případě, že na chybný odkaz narazíte, budeme rádi, když kontaktujete webmastera stránek. Děkujeme za pochopení.

Videozáznamy

Reportáž z prvního Dne otevřených dveří v Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR v rámci vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR 2024.
Česká Televize - Déčko- pořad  Zprávičky - Novinky každého dne tak, že jim budeš rozumět

Videozáznamy

Česká televize - Déčko, i-vysílání - pořad Zprávičky (reportáž z prvního Dne otevřených dveří v našem ústavu), exkurze ZŠ Zdiby, žácí z 3. a 4. ročníku.
Exkurze probíhala na oddělení: geochemie, seismotektoniky, kompozitních a uhlíkových materiálů a struktury a vlastnosti materiálů.
 

Image
Zprávičky- ČT-Déčko

Přednášky

Matematicko-fyzikální fakulta Uk Praha, katedra geofyziky 
Seminář o aktuálních problémech v oblasti seismického výzkumu Země
Přednášející : M. Wcisło (ÚSMH AV ČR) and I. Pšenčík (GÚ AV ČR)
Ray-theory computations based on weak attenuation concept

Přednášky

Ve čtvrtek 31. října 2024 se v přednáškovém sále GFÚ koná neformální seminář věnovaný současnému výzkumu v oblasti oherského riftu, z pohledu řady disciplín věd o Zemi. Seminář je otevřen publiku z řad studentů a profesionálů v geovědách z akademických a státních institucí i soukromého sektoru.

SECTION 4: WESTERN EGER RIFT
P. Hrubcová, T. Fischer, T. Dahm, V. Rapprich, J. Valenta, J. Mrlina, R. Beránek, P. Tábořík, T. Vylita
Drilling in western Eger Rift and surveying of Bažina Maar

P. Štěpančíková, J. Flašar, T. Rockwell, Jakub Stemberk, P. Tábořík, Ch. Goswami, F. Hartvich, H. Sana, N. Brown
Variability of neotectonic activity along the Mariánské Lázně fault

P. Tábořík, P. Štěpančíková, Jakub Stemberk, L. Findžová, T. Fischer, J. Valenta
Discovering the Čirá-Kopanina Fault: Bridging the Gap Between Surface Evidence and Seismic Activity?

J. Flašar, P. Štěpančíková
Geomorphological evidence of tectonic activity of the Mariánské Lázně Fault (Czech Republic) and its influence to stream network evolution

M. Coubal, M. Šťastný, P. Štěpančíková, Jakub Stemberk, J. Schweigstillová, F. Veselovský, D. Kořínková
Study of faulted volcanic bodies – a specific way to reconstruct the paleostress
events during the Plio-Pleistocene. A case study from the Komorní Hůrka Volcano, Bohemian Massif

Přednášky

Zveme na přednášku našeho kolegy geologa Mgr. Iva Baroně, Ph.D., který představí překvapivé výsledky nejnovější geologických výzkumů na Pálavě. Uskuteční se ve čtvrtek 24. října 2024 v Domě přírody Pálavy v Dolních Věstonicích, vstup na akci je zdarma.

Image
Pálava v pohybu

Semináře/Workshopy

Odborný seminář se speciálním zaměřením na metody testování biokompatibility, charakterizace a modifikace biomateriálů a jejich povrchů. Seminář pořádají Společnost pro kompozitní a uhlíkové materiály, z.s., Fakulta strojní Českého vysokého učení technického v Praze, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. a Biomedicínské centrum Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy.
Stejně jako v minulých letech je smyslem letošního sedmnáctého ročníku seznámení se se současnými trendy v jednotlivých oborech a především přátelská, neformální diskuse o tom, co nám nejde.
Seminář se koná v termínu 17. - 20. 9. 2024 v prostorách penzionu Herbertov - Horní Mlýn v jižních Čechách v blízkosti měst Vyšší Brod a Rožmberk nad Vltavou, u bran Šumavy, nedaleko města Český Krumlov.

Image
BIOMATERIÁLY A JEJICH POVRCHY

Videozáznamy

Kvůli hrozbě právě extrémních srážek se nedoporučuje od dnešního večera chodit do lesů, v některých místech ani do parků, kvůli podmáčené půdě totiž hrozí i pády stromů, ale odborníci třeba varují i před možnými sesuvy půdy. Právě o nich teď budeme mluvit s Josefem Stemberkem...
Česká televize - i-vysílání, ranní Studio 6, host Josef Stemberk, vedoucí odděleníi inženýrské geologie ÚSMH AV ČR (živý vstup)

Image
Kvůli silným dešťům hrozí sesuvy půdy
Video file

Přednášky, Semináře/Workshopy

Workshop navazuje na aktivity řešené v rámci programu Strategie AV21 Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život. Rádi bychom zde představili část výzkumů vzniklých v rámci projektu a zároveň nabídli prostor pro další zájemce a badatele zabývající se pohromami, katastrofami a dalšími nouzovými situacemi (emergencies). Cílem je ukázat jednak náchylnost společností k různým druhům pohrom a katastrof, jednak poukázat na možnosti jejich zkoumání. Rovněž lze prezentovat jakékoliv výsledky vzniklé s podporou Strategie AV21 Město jako laboratoř změny.

Image
Worshop Pohromy a katastrofy

Články / Knihy

Tato obrazová publikace vznikla na Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. (ÚSMH) se záměrem představit široké veřejnosti participaci našeho ústavu při rekonstrukci této památky, která je zapsána i na seznam UNESCO.

Publikace shrnuje, jak laboratoř geopolymerů, která je součástí oddělení Struktury a vlastností materiálů z ÚSMH participovala na rekonstrukci původní historické keramické dlažby.  Jednotlivé etapy popisují jak předběžné experimentální práce, lepení a zpevňování dlaždic v laboratoři, tak i práce, které následně proběhly přímo v kostele. Součástí jsou i základní informace o geopolymerních materiálech a jejich vlastnostech a obecné informace o historii kostela sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou.

Tento výukový materiál bude využívan během popularizačních akcí (výstavy, akce v rámci Týdne vědy a techniky, veletrh vědy, komentované prohlídky laboratoří apod.). Elektronická verze bude na vyžádání k dispozici základním a středním školám (email: perna@irsm.cas.cz).

Obrazová publikace „Rekonstrukce původní keramické dlažby. Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou“ byla vytvořena díky podpoře Akademie věd České republiky v rámci programu Strategie AV21 č. 23 – Město jako laboratoř změny; stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život, podprogram Materiály, jejich historie a technologie pro konzervaci a restaurování památek.

Videozáznamy

Až 2000 lidí je pohřešovaných po sesuvu v Oceánii na ostrově na Papua Nová Guinea.  
Česká televize - i-vysílání, odpolední Studio ČT24, Host: Jan Blahůt, geolog, Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR (živý vstup, od 14:11 minuty záznamu).

Image
Sesuvy půdy na Papui Nové Guineji v Oceánii

Audiozáznamy

ČRo Plus - Pořad Odpolední Plus - Věda Plus, host Ivana Perná z oddělení struktury a vlastnosti materiálů ÚSMH AV ČR (nahrávka od 16:50 do 22:30 minuty záznamu) 
 

Audio file

Tiskové zprávy

Naši kolegové z oddělení struktury a vlastností materiálů se podíleli při rekonstrukci kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou na opravě keramické dlažby, který je od roku 1994 zapsán na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Využili při tom technologii geopolymerních materiálů, kterou v ústavu již dlouho studují. Řadu původních rozbitých či prošlapaných keramických dlaždic na podlaze kostela opravili geopolymerem, tedy laboratorně vyrobeným materiálem na anorganické bázi. Opravené dlaždice jsou nyní v barvě i struktuře velmi podobné originálu. 

Oprava dlažby-kostel Zelená Hora
IMG_1338.JPG

Videozáznamy

Česká televize - i-vysílání, dopolední Studio ČT24, host Jiří Málek, seismolog z ÚSMH AV ČR (živý vstup, od 00:57 minuty záznamu)
 

Video file

Články / Knihy

Jan Klimeš byl s kolegou Vítem Vilímkem oceněn prestižní cenou Mezinárodního konsorcia pro výzkum sesuvů půdy za to, jak v Peru svým výzkumem pomohli omezit negativní dopady tohoto přírodního fenoménu na lidi. Například zkoumali pohyby svahů Cordillera Blanca, kde před 53 lety zahynula výprava českých alpinistů. Měřili posuny terénu i na Machu Picchu. Metodologie, kterou tam zavedli, střeží nejslavnější inckou památku už dvě desetiletí.
 

Semináře/Workshopy

lednu 2024 uspořádaly tři tchajwanské vědecké instituce dvoustranný, tchajwansko-český odborný seminář zaměřený na studium sesuvů a aktivních pohybů na zlomech. Za Českou republiku byli na seminář pozváni odborníci z oddělení inženýrské geologie Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a Ústavu geologických věd Masarykovy Univerzity v Brně
Přednášky českých i tchajwanských odborníků byly zaměřeny na využití inovativních technologií prohlubujících poznání procesů sesouvání i pohybů na zlomech, jejich vnitřní struktury a prostorového rozmístění. Tyto informace umožňují lépe a efektivněji chránit společnost před negativními dopady výše zmíněných, potenciálně nebezpečných jevů. To je pro Tchaj-wan, jehož území je srovnatelné s velikostí Moravy, významnou prioritou, protože na jeho území každoročně vzniká několik desítek sesuvů. Zároveň se zde nachází řada tektonických zlomů, jejichž pomalé pohyby ničí a ohrožují dopravní infrastrukturu a obydlí. Tchajwanští odborníci proto neustále hledají nové přístupy, které by jim umožnily lépe studovat tato nebezpečí.

Čeští odborníci seznámili tchajwanské kolegy např. s využitím v České republice vyvinutého unikátního monitorovacího zařízení pohybů, které detekuje velmi malé změny magnetického pole mezi magnety ležícími na opačných stranách tektonických zlomů nebo puklin uvnitř sesuvů. Tato velmi přesná měření mohou být vyhodnocována v téměř reálném čase a jako jedna z mála dostupných technologií poskytují informaci o pohybech ve třech směrech (3D). Tento přístroj byl vyvinut VUT Brno ve spolupráci s Dr. Baroněm a volně navázal na dlouholetou tradici 3D monitorovacích optických přístrojů, které byly na oddělení inženýrské geologie vyvinuty v 70tých let minulého století a díky digitalizaci této technologie jsou úspěšně používány dodnes. 

Videozáznamy

Mezi 10. a 12. lednem roku 1954 zasáhlo rakouské Vorlarbersko 400 laviv. 150 z nich bylo ničivých, celkem zasypaly 280 lidí, z nichž 125 zemřelo. Jedním z nejpostiženějších míst byla obec Blons, kde laviny zabily 57 obyvatel a třetinu domů zničily. Pomoc se dlouho nedařilo kvůli poškozených telefonním linkám přivolat. První záchranáři z různých oblastí z domova i ze zahraničí dorazili až po dvou dnech. Poprvé v Evropě tehdy úřady nasadili při záchraně vrtulníky a neštěstí také vyvolalo potřebu chránit obydlené oblasti před podobnými situacemi. V Rakouských Alpách se poprvé začali budovat ve velkém lavinové bariéry, které mají bránit samotnému vzniku i sesuvu lavin. A to hlavně tam, kde neexistují či nestačí horské tzv. ochranné lesy nad vesnicemi a horskými cestami.
Česká televize - i-vysílání, ranní Studio 6, host Jan Blahůt z ÚSMH AV ČR (živý vstup, od 1:19:43 minuty záznamu)

Video file

Články / Knihy

Článek v prosincovém čísle časopisu Vesmír věnuje pozornost nejen historii působení teploty na stabilitu svahů, ale rovněž dalšímu výzkumu dlouhodobého působení teploty na stabilitu skal, a to zvětrávacími procesy. Změny teploty totiž vyvolávají i změny napětí v hornině.

 časopis Vesmír 102, 711, 2023/12

 

Tiskové zprávy

Kolega Jan Klimeš z oddělení z inženýrské geologie a Vít Vilímek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy získali významné ocenění zejména za svůj dlouholetý, společný výzkum sesuvů v Peru. Jejich činnost ocenilo Mezinárodní konsorcium pro výzkum sesuvů (International Consortium on Landslides). Cenu (Hiroshi Fukuoka Award), která se udílí jednou za tři roky, si převzali před několika dny na celosvětové konferenci ve Florencii.

Tisková zpráva na webu Akademie věd ČR

Přednášky

Přírodní katastrofy nejen ve velehorách
Geografická sekce PřF UK pořádá od akademického roku 2021/2022 pravidelné debaty s odborníky z akademické i veřejné sféry na aktuální témata.

Deváté Geografické pondělí se uskutečnilo 16. října 2023 na téma "Přírodní katastrofy nejen ve velehorách"